Ako dopriať zamestnancom to najspravodlivejšie finančné ohodnotenie? Pozor, nemyslím automaticky vysoké, ale jedným slovom- spravodlivé. Nad touto otázkou sa pravdepodobne zamyslel londýnsky startup Smarkets, ktorý povolil určitú anarchiu. Zamestanci tohto startupu si výšku platu určujú sami!
- Waw, skvelé! Pomyslíme si. No takýto systém môže mať podstatné nevýhody a platové ohodnotenie nakoniec nemusí byť také, ako by ste očakávali a to najmä v prípade, ak by ste mali závistlivých a neprajných kolegov, ktorí vidia iba seba.
Podľa slov šéfa zmieneného startupu však tento systém funguje a dokázal sa zaviesť do praxe, respektíve jeho zamestnanci sú týmto platovým systémom odmeňovaní pravidelne. Samozrejme existujú určité hranice, človek nemôže požadovať pol milióna. Startup má stanovený spoločný konsenz a plat každej pozície je zverejnený na intranete.
Ak prichádza čas „lámať chlieb“, každý zamestnanec si môže nadiktovať svoju predstavu o výške svojho platu. O reálnosti tejto predstavy a výslednej sume však nerozhoduje manažér, ale vaši kolegovia a to na základe ich názoru, či si svojou prácou požadovaný plat skutočne zaslúžite, alebo máte iba veľké oči. V podstate ide o takú skutočnú demokraciu, o ten pôvodný model z čias starých Grékov, kde rozhodujú všetci a sú ocenení na základe svojich zásluh, snahy a morálky, o ktorej tak rozhoduje ľud, v tomto prípade zamestnanci.
- V papierovej, respektíve textovej podobe tento systém pôsobí naozaj veľmi spravodlivo, ale ako som naznačil, musíte mať prajných kolegov. Vieme, že nie každý človek je poctivý a prajný, tento systém by sa dal zneužiť a na vašej výplatnej páske by mohlo byť menej kvôli (s prepáčením za výraz) kreténom.
To ale zrejme nie je prípad zmienenej spoločnosti. Zamestnanci dokonca vravia, že takýto systém ich spojil a na pracovisku vznikajú dôvernejšie vzťahy a kolektív funguje ako rodinný celok, nakoľko každý zo zamestnancov vie, že o jeho plate môže rozhodnúť práve jeho kolega.