Nezařazené

Domáce nehody a prvá pomoc

V našich domácnostiach sa stáva veľmi veľa nehôd, hovoria o tom aj štatistiky aj prieskumy. Najrizikovejšou skupinou sú práve deti. Ich nedostatočná schopnosť vyhodnotiť riziko a nebezpečenstvo neraz znamená to, že z minúty na minútu je nehoda na svete. Úrazom či už doma alebo na detskom ihrisku sa nevyhnete, lebo deti spoznávajú svet a častokrát sú nepozorné, neraz ich aktivity končia rozbitými kolenami, škrabancami a modrinami. Niekedy aj sekunda stačí, keď sa rodič nepozerá a dôjde k malej katastrofe.

první pomoc

Nedá sa tomu vždy zabrániť, ale je dobré byť pohotový a vedieť čo v danej situácii urobiť a nespanikáriť. Pri každej nehode je dôležité zachovať pokoj. Jednak zo strany rodiča, ktorý zvykne niekedy viacej stresovať ako uplakané dieťa.
K najbežnejším poraneniam teda patria spomínané škrabance a porezania. Rôzne odreniny kože sa najčastejšie stávajú vonku. Nie každá rana si vyžaduje zásah lekára, ale každé jedno drobné poranenie je dôležite následne hneď umyť, očistiť a vydezinfikovať. Ak je aj krvácanie z rany, zastavte ho tlakom v rane. Buď tlačte oproti kosti alebo na okraje rany k sebe a do hĺbky. Skontrolujte aj hĺbku poranenia, stáva sa, že ju bude nutné ísť zašiť.

chlapec

Pri páde, no ale aj napríklad pri kašli môže dôjsť ku krvácaniu z nosa. Zvyčajne prestane samo, alebo až po rýchlej pomoci. V takomto prípade treba dieťa upokojiť a zabrániť mu aby zakláňalo hlavu. Mohlo by dôjsť k prehltnutiu krvi. Dieťa posaďte do predklonu a svojimi prstami mu chyťte noštek z vonkajšej strany a držte bez prerušenia desať minút. Ak sa krvácanie nepodarí zastaviť, opakujte proces a ak sa krvácanie opakuje často, navštívte pediatra. Dieťa by malo pár hodín ostať v pokoji a nenamáhať sa.
Popáleniny. To je bolestivá vec aj pre dospelých, nehovoriac pre deti. Z nepozornosti sa môže jednoducho stať, že dieťa na seba vyleje vašu horúca kávu, či sa bude chcieť napiť práve zaliateho detského čaju. Rovnako im hrozí popálenie aj zo žiarovky na nočnej lampe alebo zo zapnutej rúry, či z oleja z panvice z obeda. Treba všetko odkladať z jeho dosahu a dávať pozor. Ak dôjde k takejto nehode, každú popáleninu treba okamžite schladiť studenou vodou aspoň na pätnásť minút. Nechlaďte ich ladom, stačí to prekryť mikroténovými vreckom a obviazať obväzom. Pľuzgiere nikdy neprepichávajte ani nestrhávajte. Väčšinu popálením je potrebné ošetriť profesionálne.

Podobné príspevky