Výber, respektíve nosenie konkrétnej prilby na motorku môže značným spôsobom ovplyvniť nielen bezpečnosť, ale aj komfort a pravidelné zážitky z jazdy. A samozrejme, dnes sa zvykne hľadieť aj na jej dizajn, ale takisto aj iné, no pre spoľahlivú a pohodlnú jazdu potrebné vlastnosti. Dnešný trh tak z pohľadu prílb na motorku poskytuje pomerne široký výber s moderným prevedením a súčasnými požiadavkami. Konkrétnejšie sú pre dnešné motoprilby charakteristické špecifiká ako príťažlivá vizuálna stránka, komfortné nosenie a zaručená bezpečnosť. Pochopiteľne však záleží aj na type jazdy, ktorú motorista preferuje a tiež motorke, akú vlastní, týmto faktorom by mal následne prispôsobiť svoj výber. Preto poznáme hneď niekoľko dostupných typov a prevedení, a to:
Integrálne: Sa radia k tým najznámejším a populárnym v prípade, ak ide o vlastníkov cestného motocykla, ktorí v nejednom prípade jazdia po diaľnici, pričom vsádzajú na rýchlejšiu jazdu. Tento typ pokrýva nielen celú hlavu, ale aj tvár, vrátane očí a brady. Sú tak vyrobené aby dopriali komfort aj pri vyššej rýchlosti a uchránili našu tvár i očami pred nárazom vetra. K ich výrobcom sa radí napríklad scorpion helmets.
Otvorené: Tieto sa môžu využiť buď k praktickej jazde skútrom, ale poznáme tiež otvorené prilby pre choppre a trialové. Posledné sa však používajú najmä pri súťažiach a skokoch v teréne.
Enduro: Ako už názov napovedá, sú vhodné k enduro motorkám, a teda do náročnejšieho terénu. Ide o praktické spojenie motokrosovej prilby s intergrálnou, čiže disponuje typickým horným šiltom, ale v oblasti očí takisto ochranným sklom.
Vyklápacie: Ponúkajú bezpečnostnú a spoľahlivú konštrukciu ako „integrálky“, čiže pokrývajú celú hlavu i tvár, no prednú časť je možné vyklopiť, čo sa v nejednom prípade radí k veľmi praktickej stránke. Za zmienku stojí aj lepšie vetranie.
- Pri výbere je ale správne hľadieť aj na materiál a hmotnosť prilby, takisto nezabudnite vybrať tú správnu veľkosť.