Mali by sme vedieť čo pijeme, z čoho varíme a vlastne čo naše telo prijíma pri každom súste potravy, aby sme sa nekŕmili nezdravými a kontaminovanými surovinami, ktoré by mali z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na naše zdravie. Predísť tomu je možné zisťovaním pôvodu a zloženia potravín a surovín, z ktorých sa vyrábajú.
Voda je životodarná tekutina a bez nej nie je možný život, človek bez vody vydrží oveľa kratšie ako bez jedla, no dôležitá je aj jej kvalita, lebo kontaminovaná voda narobí v tele veľmi veľa neplechy. Zistiť čistotu vody je dnes pomerne jednoduché, môžeme si zakúpiť tester na tvrdosť vody testy v eshopoch alebo zaslať vzorky vody do laboratória, kde ich preskúmajú odborníci a poskytnú nám spoľahlivé výsledky.
Testovanie vody môže byť zamerané na rozličné jej vlastnosti, napríklad tvrdosť či pH, ale aj na prítomnosť kovov, dusičnanov a iných nežiaducich látok. Najbežnejšie sú testy na tvrdosť vody, podľa ktorej sa potom určuje aj dávkovanie pracích prostriedkov či možnosti jej zmäkčovania, ak je príliš tvrdá. Jednoduché testy, ktoré sú dostupné na internetových stránkach, si môžu urobiť aj obyvatelia doma, výsledky sú presné a spoľahlivé, pretože testy vyrábajú skúsení výrobcovia na báze odborných podkladov.
Nenáročný domáci test vody zo studne či pitnej vody je rýchly, stačí iba 60 sekúnd a vy sa dozviete, či sa vo vašej vode nachádzajú dusitany alebo dusičnany, test vám ukáže aj pH vody, jej tvrdosť alebo prítomnosť chlóru a je jedno, či ide o vodu z vodovodu alebo zo studne. Takýmto jednoduchým testom získate dôležité informácie o tom, či je používanie a pitie vašej vody bezpečné a pre zdravie vyhovujúce.
V prípade podozrenia na prítomnosť aj takých látok, ktoré sa testami zistiť nedajú, je potrebné vykonať fyzikálno-chemický rozbor napríklad na mikrobiologické látky na vzorke vody, ktorú odnesiete do laboratória a ktorú vyšetria odborníci, potom dostanete výsledky, na základe ktorých bude zrejmé, či je vaša voda v poriadku.